Alçı Sıva Uygulayıcısı (MYK) Belgesi

Alçı Sıva Uygulayıcısı (MYK) Belgesi

Alçı sıva uygulayıcısı (MYK) belgesi Alçı sıva uygulayıcısının yapmakla sorumlu olduğu işler, hazırlıkları yapan ve yapıların yüzeylerine alçı ve sıvama işlemleri olarak sıralanmaktadır. Bu sektörlerle ilişkin mesleki yeterlilik belgesi çok önemli olmaktadır.

Alçı sıva uygulayıcısının mesleki yeterlilik olarak belgelendirilmesinin temel amacı, inşaatta yapılan yapıların kalitesinin güvence altına alacak ve iş sağlığı güvenliğinin şartlarına oldukça önemli bir şekilde uyum sağlayacak unsurlardan biri olan personelin nitelendirilmesi, ustalaşmış kişilerin acemi sınıfından ayrımı yapılması ve tecrübeli kişilerin mesleki olarak belgelendirilmesi amaçtır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

• Başvuru yapan kişiler tarafından imzalanmış Personel Belgelendirme Başvuru formunun orijinal hali.
• Nüfus cüzdanı fotokopisi gerekli olmaktadır. Nüfus cüzdanı olmayan kişiler için pasaport göstermesi gerekmektedir.
• Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu gerekli olmaktadır.

Kişilerin sınava girebilmesi için geçerli olan tek şart 16 yaşında olmaktır. Aynı zamanda kişilerin ailelerinden alacağı bir izin belgesini de başvuru evrakları arasında getirilmesi gerekmektedir.

Alçı Sıva Uygulayıcısı Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınmaktadır?

Mesleki yeterlilik belgesinin alınabilmesi için, MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlara başvuruda bulunulması gerekmektedir. Gerekli evrakların kuruluşlara elden teslim edilmesi gerekmektedir.

Mesleki yeterlilik belgesi alınabilmesi için girilecek olan sınav 2 şekilde olmaktadır. Bunlardan birincisi Teorik adı verilen bir sınavdır ve kişilerin en az %60 oranında başarı sağlaması gerekmektedir. İkinci aşama ise uygulama sınavıdır ve kişinin %80 oranında bir başarı sağlaması gerekmektedir.

Alçı Sıva Uygulayıcısı  (MYK) Belge Geçerlilik Süresi

Mesleki Yeterlilik Kuruluşu tarafından belirlenen belgeni geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Belge yenilenebilmesi için Mesleki belgesinin geçerlilik süresi boyunca kişinin performansına ilişkin herhangi bir şikâyet gelmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda kişi işyerinden almış olduğu yazılı bir belge ile kanıtlama durumunda kuruluş tarafından 5 yıl daha uzatılabilmektedir.

Belgeli bir kişinin, yeterliliğinin devam ettiğinin tespit edilmesi amacıyla yeterlilik belgenin geçerlilik süresi boyunca en az bir kez performans izleme raporu hazırlanmaktadır.

Sınava katılan her bir kişi belgelendirme kararına itiraz edebilmektedir. Aday olmuş kişiler sınav sonucu açıklandıktan 15 gün içerisinde sınav sonucuna itiraz edebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir