Betonarme Demircisi (MYK) Belgesi

Betonarme Demircisi (MYK) Belgesi

Betonarme Demircisi (MYK) Belgesi Betonarme Demircisinin belgelendirilmesindeki temel amaç, inşaatlarda yapıların kalitesini ve sağlamlığının güvence altına alınmasıyla birlikte iş güvenliği şartlarına uyum sağlayacak unsurlardan biri olan personellerin nitelendirilmesidir. Belgeli bir kişinin, yeterliliğinin devam ettiğinin tespit edilmesi amacıyla yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi boyunca en az bir kez performans izleme raporu hazırlanmaktadır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

• Başvuru yapan kişiler tarafından imzalanmış Personel Belgelendirme Başvuru formunun orijinal hali.
• Nüfus cüzdanı fotokopisi gereklidir. Nüfus cüzdanı olmayanların pasaport getirmesi gerekmektedir.
• Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu gereklidir.

Mesleki yeterlilik belgesi için herhangi bir eğitim, tecrübe ve kurs ön şartı gerekmemektedir. Kişilerin sınava girebilmesi gerekli tek şart 16 yaşında olmaktır. Kişilerin ailelerinden alacağı bir izin belgesini de başvuru evrakları arasında getirilmesi gerekmektedir.

Betonarme Demircisi Mesleki Yeterlilik Belgesi için girilecek sınav 2 aşamadan oluşmaktadır.

  1. (T1) Teorik yazılı sınavından en az %60 başarı sağlanması gerekmektedir.
  2. (T2) Mülakat sınavından en az %60 başarı sağlanması gerekmektedir..
  3. (P1) Uygulama sınavından en az %80 başarı sağlanması gerekmektedir

Aday olan kişinin söz konusu birimden başarılı sayılması için T1,T2 ve P1 sınavların her ikisinden de başarılı olması gerekmektedir.  Sınavın tümünden ya da her hangi bir bölümünden başarısız aday olmuş kişilerin başarısız olduğu bölüm veya bölümlerden bir yıl içerisinde tekrar sınava girebilme hakkı vardır.

Betonarme Demircisi Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınmaktadır?

Ulusal bir meslek olmuş olan Betonarme Demircisi, alanında uyum sağlayıp sağlamadığı MYK tarafından belirlenmektedir. Mesleki yeterlilik belgesinin alınabilmesi için MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlara başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Başvuru için gerekli olan tek şart 18 yaşın üstünde bulunan kişilerin başvuru yapabilmesidir. Sınavda başarılı olan kişiler, Betonarme Demircisi Meslek Yeterlilik Belgesi alabilmeye hak kazanmıştır. Mülakat aşamasına geçmiş olan adaylara, donatı ve betonarme alanlarında sorular sorulmaktadır.

Betonarme Demircisi (MYK) Belge Geçerlilik Süresi

Betonarme Demircisi için gerekli mesleki yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi 5 yıl olacak şekilde MYK tarafından belirlenmektedir. Kişi, işyerinden almış olduğu yazılı bir belge ile kanıtlama durumunda kuruluş tarafından 5 yıl daha uzatılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir