Direnç Kaynak Ayarcısı Mesleki Yeterlilik Belgesi

Direnç Kaynak Ayarcısı Mesleki Yeterlilik Belgesi

Direnç kaynak ayarcısı mesleki yeterlilik belgesi Temel olarak belirtilen iş tanımı; belirlenen iş talimatlarına göre kaynak işlemlerini yapmak için kullanılan kaynak donanımlarını kullanıp ve ayarlarını yapan kişiye denmektedir.

Kaynaklı imalatların sağlamlık ve kalitesinin güvence altına alacak ve iş güvenliği için belirlenen talimatlara uyumunu sağlayacak olan unsurlardan biri olan personellerin nitelendirilmesi amacıyla Mesleki Yeterlilik Belgesi verilmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Başvuru adayların, Aday Başvuru Formunu’nun ekinde gerekli belgeleri Mesleki Yeterlilik Kuruluşu tarafından yetkilendirilen kuruluşlara sunması gerekmektedir. Aşağıdaki belirtilen belgelerin hepsi gerekli olmakla beraber eksik belgenin verilmesi durumunda belge başvuru kabul olmamaktadır.

• T.C Nüfus Cüzdanı fotokopisi gereklidir. Nüfus cüzdanına sahip olmayan kişiler için pasaport geçerli olmaktadır.
• Başvuru yapılan sınavlar için sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu gerekli olmaktadır.
• Mesleki Yeterlilik Kuruluşu tarafında verilen başvuru formunun ıslak imza ile orijinal hali teslim edilmesi gereklidir.

Direnç Kaynak Ayarcısı başvuru şartları arasında hiçbir şekilde tecrübe, kurs ve eğitim ön şartı istenmemektedir.
Direnç Kaynak Ayarcısı’nın belge alabilmesi için girmesi gereken sınav 2 aşamadan oluşmaktadır.

1. (A1) Teorik sınavından en az %60 oranında bir başarı sağlanması gerekmektedir.
2. Uygulama sınavından en az en az %80 oranında başarı sağlaması gerekmektedir.

Sınavın tamamı ya da söz konusu her hangi bir bölümünden başarısız olan aday olmuş kişilerin başarısız olduğu bölümden/bölümlerden iki yıl içerisinde tekrar sınava girebilmektedir.

Uygulama sınavı için kimi kuruluşlar uygun cihaz programlama uygulaması yaptırmaktadır. Beceriler ve Yetkinlikler kontrol listesine göre değerlendirilmektedir. Uygulama sınavında kişinin başarılı olabilmesi için sınavın genelinde başarılı bir performans göstermekle beraber en az %80 oranında başarı sağlaması gerekmektedir.

Çelik Kaynakçısı Mesleki Yeterlilik Belgesi Geçerlilik Süresi

Belgenin süresi 6 yıl olarak belirtilmiş kişilerin; 6.yılın sonunda belge sahibinin tekrar sınava girmesiyle yenilenmektedir.

Belgenin süresi 3 yıl olarak belirtilmiş kişilerin; son 6 ay içinde yapmış olduğu 2 adet numunenin radyografik, ultrasonik veya tahribatlı testlerden biri uygulanmaktadır. Kaynakların hatasız veya tespit edilen hatanın kabul edilebilecek seviyede olması durumunda belgenin geçerlilik süresi 3 yıl daha uzatılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir