Isı Yalıtımcısı (MYK) Belgesi

Isı Yalıtımcısı (MYK) Belgesi

Isı Yalıtımcısı (MYK) belgesi mesleki yeterlilik belgesi üzerinde 4 Nisan 2015 tarihinde yasalaşan kanun da değişiklikler yapılmıştır. 6645 sayılı kanun ile belirli mesleklerde belge zorunlu hale getirilmiştir. Isı yalıtımı işi ile uğraşan kişiler için de bu durum geçerlidir. Alanlarında yeterli olduklarını kanıtlamak amacıyla belge almaları gerekmektedir. Toprakla temas eden yerlerde ısı yalıtımı yapan bu kişilerin gerek kendi iş güvenlikleri, gerekse yaptıkları işin kaliteli olması öngörüsü ile yeterlilik belgesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Isı Yalıtımcısı (MYK) Belgesi Nedir?

Taş yününü ısı malzemesi olarak kullanan ısı yalıtımları alanlarında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olduklarını kanıtlamalıdırlar. Toplu halde çalışma sürecine girerek iş bölümü yapmaktadırlar. Isı yalıtımcısı olarak çalışmak isteyen kişilerden Isı Yalıtımcısı (MYK) Belgesi talep edilmektedir. Bu belge MYK’ın yetki verdiği kurumlar tarafından kolaylıkla alınabilmektedir. Sınava girmek ve bu belgeyi almak isteyen kişilerde herhangi bir ön şart aranmamaktadır.

Meslek icraat edilirken kaliteli işler çıkarılabilmesi ve uzman kişilerin acemilerden ayrımının yapılması için mesleki yeterlilik belgesine ihtiyaç duyulmaktadır. Belgelendirme ile mesleki yeterlilik belgesi alınabilmektedir. Belgelendirme Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiştir.

Isı Yalıtımcısı (MYK) Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belgenin alınabilmesi için öncelikle kişinin 16 yaşından gün almış olması gerekmektedir. Herhangi bir diploma şartı aranmamasının yanı sıra aileden alınan izin belgesi de başvuru evrakları ile getirilmelidir. Belgelendirme her anlamda kişilerin rahatlıkla başvuru yapabilmesini sağlamaktadır. Isı yalıtımcısı (MYK) belgesi almak isteyen kişiler online form seçeneği ile form doldurarak kısa süre içerisinde başvuru yapılabilmektedir.

Online başvuru sırasında kişi almak istediği yeterlilik belgesini seçerek gerekli olan diğer bilgileri girmelidir. Bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi halinde sistem ısı yalıtımcısı (MYK) belgesi için devletin belirlemiş olduğu ücretlendirmeyi göstermektedir. Bu ücretlendirme başvuru süreci içerisinde online olarak tamamlanabilmektedir. Belgelendirme avantajları ile kredi kartı veya havale/eft seçeneklerinden faydalanılarak kolayca ödeme yapılabilmektedir.

Alınan ısı yalıtımcısı (MYK) belgesi geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Kişi belge dahilinde 18 ay çalıştığını kanıtlar ve performans sınavını geçebilirse belge süresi uzatılabilmektedir. Değerlendirme süreci başarılı olursa yeterlilik belgesinin süresi 5 yıl daha uzatılmaktadır.

One thought to “Isı Yalıtımcısı (MYK) Belgesi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir